Advocat

Advocat

Advocat to bardzo dziwny trunek – choć adwokat czy ajerkoniak pił chyba każdy, to tenAdvocat oryginalny w Polsce jest mało popularny. Żeby było jeszcze dziwniej, prawdziwy advocat bardzo trudno jest wypić, a holenderskie wersje domowe tego trunku je się łyżeczką wprost ze słoika.

Receptura advocatu to ścisła tajemnica firmy Bols – właściciela oryginalnego patentu – choć wiadomo, że składnikami jest miód (lub cukier, zwłaszcza w tańszych wersjach trunku), żółtka jaj (mniej więcej 15 na każdy litr likieru), a także jakiś winiak i spirytus oraz odrobina aromatu waniliowego. Dawniej zamiast winiaku tradycyjnie używanym w produkcji advocatu alkoholem był jenever.

Advocat podaje się tradycyjnie w szerokich szklankach z dodatkiem kakao i bitej śmietany, bardziej zresztą jako dekoracji niż składników drinka. Likier ten jednak w drinkach też się pojawia, a najpopularniejszym miksem z ajerkoniakiem jest Bombardino, w którym advocat miesza się z czarną kawą oraz oryginalną whisky. W Polsce jednak najbardziej znanym zastosowaniem advocatu jest użycie go jako nadzienia do pączków – w gorszych pączkach używa się kremu aromatyzowanego ajerkoniakiem, a w lepszych oryginalnego likieru.

Warto zaznaczyć, że choć polski advocat nazywa się ajerkoniakiem to chyba nikt nigdy nie wpadł na pomysł zrobienia go właśnie na bazie koniaku: wódka lub spirytus to tradycyjne składniki, a nazwa, jak to nazwa, nie oddaje w pełni rzeczywistego składu trunku. Należy też dodać, że choć oryginalny advocat produkuje firma Bols, inne wersje tego likieru powstają także w innych znanych barwach firmowych: Verpoorten oraz De Kuyper, a i domowym wersjom często nie brakuje możliwości równania się smakiem, aromatem i konsystencją z oryginałem. To zresztą tłumaczy też mnogość nazw, pod jakimi advocat występuje na sklepowych półkach.

Zaprawki do wódek esencje do alkoholu – sprawdź jak wielki wybór zaprawek i esencji do wódek oferują najlepsze sklepy tej branży w Polsce!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *